Seks większości z nas kojarzy się z okolicami intymnymi. Jednak przeważająca część procesów, które związane są z miłością i seksem, zachodzi w mózgu. To on decyduje, kto jest dla ciebie atrakcyjny, uruchamia twoje uczucia, wzbudza w tobie podniecenie albo pozbawia cię pożądania i namiętności w sypialni.

Dlaczego wielkość ma znaczenie? Mózg waży ponad kilogram i jest największym narządem płciowym. Niestety z wiekiem staje się coraz mniejszy, mniej aktywny i ogólnie się kurczy. Nie są to dobre wieści jeśli chodzi o jakość i satysfakcję seksualną. Na szczęście dzięki celowym zabiegom możesz wpłynąć na jego kondycję, ograniczyć utratę tkanki mózgowej i cieszyć się z seksu do późnej starości.

Co usprawnia działanie twojego mózgu?

– Zdrowa dieta. OGRANICZENIE cukrów i soli, przetworzonych produktów, sztucznych konserwantów i barwników, kawy, herbaty, alkoholu. ZWIĘKSZENIE natomiast ilości warzyw, owoców, spożywania wody, produktów pełnoziarnistych i dobrych tłuszczów.

 

10 superfood dla twojego mózgu:

awokado, orzechy włoskie, jaja, ryby, brokuły, borówki,

zielona herbata, migdały, oliwa z oliwek i szpinak

– Ruch. Sport min. 3 razy w tygodniu tak aby złapać zadyszkę;). O tym było już wcześniej w tym artykule.

– BHP stylu życia. Praktyka mindfulness, ograniczanie sytuacji stresowych, dobry sen (średnie dobowe zapotrzebowanie na sen u dorosłych to 7-8 godz.) i częsty wypoczynek.

Zdrowy mózg to satysfakcjonujący seks i na odwrót – regularna aktywność seksualna i orgazm poprawia kondycję twojego mózgu. Dlaczego tak się dzieje?

Poniżej, na podstawie szeregu badań krótko o korzyściach jakie niesie ze sobą satysfakcjonujące życie seksualne:

Seks zmniejsza stres, niepokój i agresję

Badania pokazują, że dotyk podwyższa poziom oksytocyny, hormonu, który zwiększa zaufanie i obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu). Ponadto szereg badań wykazał, że częstotliwość uprawiania seksu oraz czerpana z seksu przyjemność sprzyjają długowieczności.

Seks to zdrowie

Badania pokazują, że osoby często uprawiające seks mają nawet o jedną trzecią wyższy poziom przeciwciał wzmacniających układ odpornościowy. Czyli rzadziej chorują na przeziębienie i grypę.

Młodszy wygląd!

U kobiet regularnie uprawiających seks poziom estrogenu we krwi znacznie wzrasta, co przyczynia się do zdrowszego układu sercowo-naczyniowego, niższego poziomu ‘’złego’’ cholesterolu, wyższego poziomu ‘’dobrego’’ cholesterolu, większej gęstości kości oraz gładszej skóry.

Regularna aktywność seksualna podwyższa również poziom testosteronu. Hormon ten wzmacnia serce i kości oraz ma korzystny wpływa na działanie mózgu. Jego niski poziom zwiększa dwukrotnie ryzyko rozwoju choroby Alzheimera, oraz przejawia się obniżonym libido.

Ponadto kobiety, które uprawiały seks minimum trzy razy w tygodniu były oceniane w badaniach jako młodsze, nawet o 10 lat w porównaniu z rzeczywistym wiekiem metrykalnym. Dzieje się tak znów za sprawą hormonów oraz jest to związane z tym, że podczas aktywności seksualnej większa liczba komórek jest dotleniana i odżywiana co sprzyja młodzieńczemu wyglądowi naszej skóry.

Profilaktyka nowotworowa

Badacze twierdzą , że seks może redukować ryzyko nowotworu z powodu wzrostu poziomów oksytocyny i DHEA, które wiążą się z podnieceniem i orgazmem.

Badania we Francji związane z rakiem piersi pokazały, że wyższe ryzyko zachorowań na ten typ nowotworu występuje u kobiet nie posiadających partnera i rzadko uprawiających seks (mniej niż raz w miesiącu).

Seks lekarstwem na migrenę i ból

U kobiet dzięki regularnym orgazmom, zwiększa się próg bólu w różnych stanach chorobowych, od urazów kręgosłupa po stany zapalne. Ponadto studia przypadków dowiodły, że orgazm potrafi uśmierzyć ból i zmniejszyć np. bóle migrenowe. Także kiedy partnerka mówi ‘’boli mnie głowa’’ można jej pomóc czule się z nią kochając J.

Seks profilaktyką depresji

Orgazmy skutkują intensywną, podwyższoną aktywnością w obszarze głębokiego układu limbicznego, która spada po seksie. Zbliżenia fizyczne wyciszają ciało migdałowate, mózgowy obszar strachu. Ma to działanie antydepresyjne i przeciwlękowe.

Poczucie szczęścia i więź z partnerem

Seks buduje intymność i bliskość z partnerem. Dzieje się to znów za sprawą hormonów (wyrzutu oksytocyny, wzrostu wazopresyny, spadku kortyzolu). Poza tym na poziomie psychologicznym częste zbliżenia z jednym partnerem poprawiają jakość relacji. Staje się ona intymniejsza, ważniejsza, bezpieczniejsza.