Najczęściej zadawane pytania dotyczące metody biofeedback i neurofeedback

Co to znaczy Biofeedback

Biofeedback oznacza biologiczne sprzężenie zwrotne – natychmiastową informację zwrotną na temat naszego stanu psychofizjologicznego np. napięcia mięśni, oddechu, temperatury ciała, fal mózgowych itd. Informacja ta jest przekazywana klientowi za pomocą dźwięku lub w formie wizualnej.

Co to jest Biofeedback

Biofeedback to system treningowy i terapeutyczny który udostępnia pacjentowi (klientowi) informacje na temat jego stanu psychofizjologicznego (temperatura ciała, napięcie mięśni, częstotliwość oddechowa, częstość akcji serca itd.), przekazywane w czasie rzeczywistym

Co to jest Neurofeedback

Neurofeedback jest szczególnym rodzajem biofeedbacku wykorzystującym informacje zwrotne w postaci fal mózgowych (EEG Biofeedback) , natlenienia krwi w mózgu (HEG Biofeedback), wzrost przepływu krwi i utlenowania aktywnej okolicy mózgu (fRMI Biofeedback)

Co to jest EEG Biofeedback

EEG Biofeedback zwany również EEG neurofeedback jest szczególnym rodzajem neurofeedbacku. Klient otrzymuje natychmiastową informację zwrotną na temat generowanych przez siebie fal mózgowych

Jak działa Bioefeedback

Biofeedback działa na zasadzie sprzężenia zwrotnego – natychmiastowej informacji zwrotnej przekazywanej klientowi w postaci dźwięku lub obrazu. Np. w przypadku EEG biofeedbacku klient ćwiczący swoją koncentrację widzi na ekranie komputera żarówkę. Jeżeli wytworzy odpowiednie fale, odpowiedzialne za koncentrację, żarówka zaczyna świecić coraz mocniej. Jeżeli koncentrację traci, żarówka gaśnie. W ten sposób klient, wiedząc jakie fale wytwarza w danym momencie może je ćwiczyć, co przy regularnym treningu i dzięki neuroplastyczności mózgu prowadzi do utrwalenia się takiego wzorca, a w konsekwencji do poprawienia koncentracji. Oczywiście to tylko jeden z przykładów, ale na tej samej zasadzie można redukować napięcie, obniżać poziom lęku, regulować poziom napięcia napięcia mięśni, oddechu, ciśnienia itd.

Biofeedback jak często treningi

W przypadku tej metody terapeutycznej bardzo istotna jest regularność. Minimalna częstotliwość to jeden trening w tygodniu. Jednak dla zwiększenia efektywności i skrócenia terapii zalecamy 2-3 treningów tygodniowo.

Biofeedback jak długo

To bardzo indywidualna kwestia. Wszystko zależy od problemu z jakim zmaga się klient, jego stopnia oraz indywidualnej podatności na treningi biofeedback. Najczęściej jest to zakres od 20 do 50 sesji.

EEG Biofeedback – jak wygląda diagnoza

Proces diagnostyczny składa się z 2 etapów. W jego pierwszej części przeprowadzany jest wywiad psychologiczny z klientem na temat zgłaszanego problemu. W drugiej części dokonujemy zapisu qEEG w różnych częściach głowy, co pozwala na stworzenie spójnej diagnozy i planu terapii. Jest to proces całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny. Klient otrzymuje podczas kolejnego spotkania pisemną diagnozę i plan terapii.

Biofeedback jak wygląda sesja (trening)

Sesja trwa od 30 do 50 minut. W zależności od rodzaju biofeedbacku klient jest podłączany do komputera za pomocą elektrod. Np. w przypadku EEG Biofeedback do głowy klienta są podłączane elektrody które monitorują zapis fal mózgowych (EEG). Terapeuta ustala poziom trudności zadania i na ekranie komputera wyświetlany jest klientowi jakiś proces (gra, film) np. kolejka górska. Kolejka porusza się jeśli klient wytworzy odpowiednie fale mózgowe (wyznaczone w trakcie diagnozy), a zatrzymuje się jeśli poziom tych fal jest za mały. W ten sposób klient otrzymuje natychmiastową informację zwrotną o swoich falach mózgowych i jest w stanie wytworzyć ich więcej, z większą częstotliwością. W ten sposób można ćwiczyć koncentrację, uważność, regulować napięcie i regulować wiele innych procesów psychofizjologicznych. W tym czasie terapeuta monitoruje zapis fal mózgowych (EEG) i ustala optymalny poziom trudności zadania, tak aby był on z jednej strony stymulujący do działania i rozwoju a z drugiej nie przekraczał możliwości klienta i nie był przez to zniechęcający.

Biofeedback gdzie w Poznaniu

Zapraszamy do naszego gabinetu, zlokalizowanego w samym centrum Poznania, w pobliżu ronda Kaponiera. Adres: ul, Zwierzyniecka 10 pokój 211, 60-813 Poznań

Co daje Biofeedback

Biofeedback może pomagać w wielu zaburzeniach. Jest również wykorzystywany w sporcie oraz przez profesjonalistów w różnych specjalnościach (np. prawników, lekarzy, menagerów, muzyków) jako narzędzie rozwoju zasobów psychofizjologicznych, poznawczych i intelektualnych.

Biofeedback co leczy

Najlepiej udowodniona naukowo skuteczność dotyczy epilepsji, ADHD oraz zaburzeń uwagi (ADD). Na stronie International Society for Neurofeedback & Research (www.isnr.net) znajduje się spis publikacji na temat skuteczności neurofeedbacku w poszczególnych zaburzeniach. Oto niektóre z nich:

  • Depresja
  • Alkoholizm i inne uzależnienia
  • Zamknięte urazy głowy i urazowe uszkodzenia mózgu
  • Trudności w uczeniu się
  • Zespół Tourette’a
  • Choroba Parkinsona, dystonia
  • Autyzm, Zespół Aspergera
  • Zaburzenia obsesyjno- kompulsywne (OCD)
  • Lęki
  • Chroniczne zmęczenie, fibromialgia
  • Zaburzenia zdolności poznawczych
  • Różnego rodzaju bóle, w tym migreny
  • Schizofrenia
  • Zespół Stresu Pourazowego (PTSD)

Ponadto neurofeedback jest wykorzystywany w rehabilitacji po urazach i chorobach neurologicznych, oraz jako trening funkcji poznawczych u osób zdrowych.

Co poprawia Biofeedback

Regularne treningi powodują poprawę w wielu aspektach: redukują poziom impulsywności i agresji, obniżają poziom odczuwanego lęku, poprawiają uważność, pamięć i koncentrację uwagi. To co istotne, w odróżnieniu od farmakoterapii, to klient jest ważnym elementem procesu terapeutycznego aktywnie wpływając na własne procesy fizjologiczne.